Suplementy dla biegaczy – co zażywać?

Suplementy dla biegaczy – co zażywać?

Biegacze, tak jak wszyscy inni sportowcy, poza treningiem muszą pamiętać o właściwej diecie oraz suplementacji, która tę dietę wzbogaci. Wydawać by się mogło, że zbilansowana dieta, racjonalne odżywianie są tutaj wystarczające, szczególnie jeśli zjada się codziennie porcję warzyw czy owoców. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystko, co dostarczamy swojemu organizmowi, posiada tyle składników odżywczych, ile mogłoby się wydawać. Nawet produkty naturalne i nieprzetworzone, takie jak warzywa, posiadają często dużo mniej wartości, niż powinny zawierać. Szczególnie jest to widoczne podczas kupowania warzyw oraz owoców w supermarketach, gdzie pięknie wyglądające produkty są wcześniej wręcz produkowane masowo, stąd pozbawione są nierzadko wielu witamin i minerałów. Podobnie jest w przypadku spożywania białek, tłuszczów i węglowodanów – nie zawsze dostarczamy sobie należyte ich ilości. Wówczas suplementacja jest rozwiązaniem idealnym.

Niezwykle ważne dla biegaczy jest spożywanie białka. To ono pozwala mięśniom zregenerować się po wysiłku i buduje je, by stale zwiększała się nasza siła i wytrzymałość. Podczas biegania wykorzystywane są mięśnie całego ciała, o które należy dbać każdego dnia. Odżywki białkowe bywają niezastąpione. Z ich pomocą możemy bezproblemowo spożyć w ciągu dnia dokładnie tyle białka, ile potrzebujemy. Z powodzeniem można dodawać je do posiłków, które sobie przygotowujemy, ale równie dobrze sprawdzą się samodzielnie, ponieważ do wyboru mamy tutaj wiele różnych smaków.

Poza odżywkami białkowymi warto sięgać również po preparaty węglowodanowe. Dostarczają one niezbędnej do treningów energii. Dzięki należytemu uzupełnianiu węglowodanów, możemy osiągnąć lepsze wyniki w sporcie, co ma znaczenie zarówno podczas pojedynczego biegu, jak i na przyszłość, ponieważ każdorazowe lepsze wykorzystanie treningu przyczynia się do zwiększania własnej wytrzymałości i sprawności. Biegaczom poleca się głównie węglowodany złożone, gdyż zapewniają one energię na kilka najbliższych godzin, nie zaś tylko na chwilę, jak to jest w przypadku cukrów prostych. Węglowodany złożone najlepiej jest spożywać przed treningiem, a przypadku, gdy trwa on dłużej, można sięgać po nie również w jego trakcie. Te składniki odżywcze spożywamy wraz z codziennymi posiłkami, ale doskonałym pomysłem jest uzupełnianie ich ilości za pomocą suplementów. Tutaj również możliwe jest wybranie smaku suplementu, który najbardziej będzie nam odpowiadać.

Po treningu biegacza dobrze jest sięgnąć po aminokwasy, które pomogą naszemu organizmowi się zregenerować. Można tu sięgnąć chociażby po BCAA, który ogranicza zmęczenie po intensywnym wysiłku, przy czym najlepiej przyswajalna jest forma sproszkowana.

Będąc sportowcem i biegając każdego dnia, nie można zapomnieć także o utrzymywaniu swojego ciała w jak najlepszej kondycji. Bieganie jest dyscypliną sportową, w trakcie której bardzo mocno obciążamy stawy. Są więc one narażone na zniszczenia, co objawiać się może bólem. Nietrudno jest tu również o kontuzję, ponieważ nieprawidłowo działające stawy nie są tak wytrzymałe, jak powinny być. W takich sytuacjach znakomicie sprawdzi się suplementowanie kolagenu. Kolagen jest składnikiem naturalnie występującym w skórze oraz chrząstkach stawowych, z czasem jest go jednak coraz mniej, na co wpływ ma wiek oraz obciążanie stawów. W ogromnej mierze chroni on stawy i zapobiega wszelkim tarciom, które często prowadzą do kontuzji. Ponadto trzeba pamiętać, że równie ważna jest ochrona kości. Dbając o nie, musimy sięgać po preparaty z witaminą D oraz takie, które zawierają wapń.

Sportowcy nierzadko zapominają o tym, jak istotne jest spożywanie właściwej ilości witamin i minerałów. Błędne jest przekonanie, że składniki te nie mają żadnego wpływu na zdrowie biegacza, ponieważ to one warunkują dobre samopoczucie oraz zapewniają energię każdego dnia. Supelementy diety zawierające witaminy i minerały, szczególnie te naturalne, są konieczne do tego, by treningi były efektywne. Połączenie działania wszystkich wymienionych suplementów w dużej mierze wpłynie na rezultaty treningów biegacza.